„Centrum Usług Społecznych w Gminie Pruszcz’’

Projekt pt. „Centrum Usług Społecznych w Gminie Pruszcz’’

Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego Plus w ramach Programu Fundusze Europejskie dla Kujaw i Pomorza 2021-2027, Priorytet 8 Fundusze europejskie na wsparcie w obszarze rynku pracy, edukacji i włączenia społecznego. Działanie 08.24 Usługi społeczne i zdrowotne.

Beneficjent projektu:  Gmina Pruszcz
Partnerzy projektu: Polskie Towarzystwo Ekonomiczne – Oddział w Bydgoszczy
Agencja Analiz i Doradztwa Personalnego Psychological Solutions Group Remigiusz Koc
Okres realizacji projektu: 01.09.2024 r. – 31.08.2027 r.
Całkowita wartość projektu: 7 859 568,78 zł
Kwota dofinansowania z UE: 6 680 633,46 zł

Cel projektu: Celem projektu jest zwiększenie dostępu mieszkańcom Gminy Pruszcz do zintegrowanych usług społecznych odpowiadających potrzebom społeczności lokalnej poprzez przekształcenie funkcjonowania Gminnego Ośrodka Pomocy Społecznej w Pruszczu w Centrum Usług Społecznych w Gminie Pruszcz do 31.08.2027 r.

Celem głównym jest utworzenie Centrum Usług Społecznych (CUS) w Gminie Pruszcz.
Cele szczegółowe związane z funkcjonowaniem nowopowstałej instytucji obejmują:

  1. Zwiększenie dostępności do usług opiekuńczych dla 23 osób potrzebujących wsparcia w codziennym funkcjonowaniu w ramach funkcjonowania Dziennego Domu Pomocy w Pruszczu poprzez utworzenie 5 dodatkowych miejsc do 14.09.2026 r.
  2. Zwiększenie dostępności usługi wsparcia dla opiekunów faktycznych osób potrzebujących wsparcia w codziennym funkcjonowaniu dla 20 opiekunów faktycznych do 30.06.2027 r.
  3. Ograniczenie skutków niepełnosprawności w Gminie Pruszcz poprzez udostępnianie sprzętu rehabilitacyjnego dla 20 osób potrzebujących wsparcia w codziennym funkcjonowaniu do 30.06.2027 r.
  4. Zwiększenie mobilności, autonomii i bezpieczeństwa osób potrzebujących wsparcia w  codziennym funkcjonowaniu poprzez zapewnienie transportu door-to-door dla 60 osób (ok. 30% osób korzystających z usługi transportowej będzie jednocześnie objętych wsparciem w ramach innych usług, stąd we wskaźniku będą wykazywane tylko raz) potrzebujących wsparcia w codziennym funkcjonowaniu do 31.08.2027 r.
  5. Zwiększenie kwalifikacji i kompetencji 15 wolontariuszy oraz zwiększenie usług wolontariackich dla 15 osób potrzebujących wsparcia w codziennym funkcjonowaniu poprzez utworzenie Międzypokoleniowego Centrum Wolontariatu w Gminie Pruszcz do 30.06.2027 r.

Uczestnicy projektu: Grupą docelową projektu stanowią mieszkańcy Gminy Pruszcz, którzy potrzebują wsparcia w codziennym funkcjonowaniu oraz osoby z ich otoczenia, opiekunowie faktyczni oraz wolontariusze.

Opis działań oraz rezultaty projektu:

1) Utworzenie i funkcjonowanie Centrum Usług Społecznych

Na podstawie informacji z diagnozy potrzeb i potencjału społeczności lokalnej zaplanowano uruchomienie Centrum Usług Społecznych (CUS), które zaoferuje wysokiej jakości usługi dla mieszkańców. W ramach projektu współfinansowana jest budowa obiektu, w którym swoją siedzibę będzie miał CUS oraz wyposażenie, wynagrodzenia kadry i koszty bieżącego funkcjonowania CUS.

2) Wsparcie świadczone w Dziennym Domu Pomocy w Pruszczu

Dzienny Dom Pomocy (DDP) w Gminie Pruszcz będzie świadczyć usługi w dni robocze przez co najmniej 8 godzin dziennie, przez cały rok. Usługi DDP obejmą zaspokojenie potrzeb życiowych i zapewnienie bezpiecznej przestrzeni do spędzania czasu, opiekę i pielęgnację, w tym pomoc w utrzymaniu higieny, opiekę fizjoterapeuty, wsparcie specjalistów (psycholog, terapeuta zajęciowy, fizjoterapeuta), wydarzenia artystyczne i kulturalne, a także wyżywienie oraz transport do i z DDP.

3) Świadczenie usługi door-to-door

Usługa door-to-door zapewni transport osobom mającym trudności w samodzielnym przemieszczaniu się, w tym wózkowiczom, osobom o kulach, niewidomym i słabowidzącym oraz tym, które nie mają orzeczenia o niepełnosprawności, ale mają widoczne problemy z mobilnością. Cele usługi obejmują aktywizację społeczną, zawodową, edukacyjną oraz zdrowotną.

4) Wsparcie dla opiekunów faktycznych

Planowane warsztaty dla opiekunów faktycznych będą trwać około 20 godzin miesięcznie i obejmować konsultacje indywidualne. Prowadzone przez specjalistów (psychologów, prawników, lekarzy) w dogodnych terminach (popołudnia, weekendy), będą skupiać się na opiece, radzeniu sobie ze stresem i technikach relaksacyjnych.

5) Wypożyczalnia sprzętu niezbędnego do opieki i rehabilitacji

W ramach projektu powstanie wypożyczalnia sprzętu do opieki i rehabilitacji, zwiększająca mobilność i bezpieczeństwo osób potrzebujących wsparcia. Wypożyczalnia będzie wyposażona w specjalistyczny sprzęt, a pracownik pełniący rolę fizjoterapeuty/konsultanta będzie wspierał użytkowników.

6) W ramach projektu utworzone zostanie Międzypokoleniowe Centrum Wolontariatu. Wolontariusze, którzy będą pracować co najmniej 30 godzin miesięcznie, zwiększą zakres usług opiekuńczych w CUS. Planuje się przeszkolenie wolontariuszy, którzy będą kierowani do osób potrzebujących wsparcia.

Efekty i rezultaty projektu:

  1. Liczba utworzonych miejsc świadczenia usług w społeczności lokalnej – 5
  2. Liczba osób objętych usługami świadczonymi w społeczności lokalnej w programie – 100
  3. Liczba obiektów dostosowanych do potrzeb osób z niepełnosprawnościami – 1
  4. Liczba opiekunów faktycznych/nieformalnych objętych wsparciem w programie – 20
  5. Liczba osób, które wzięły udział w formach szkoleniowych z zakresu usług opieki długoterminowej świadczonych w społeczności lokalnej – 15
  6. Liczba osób świadczących usługi w społeczności lokalnej dzięki wsparciu w programie – 15
  7. Liczba osób, które uzyskały kwalifikacje po opuszczeniu programu – 15
  8. Liczba osób, które nabyły kwalifikacje z zakresu usług opieki długoterminowej świadczonych w społeczności lokalnej – 15
  9. Liczba osób z niepełnosprawnościami objętych wsparciem w programie – 34

 

Dostępność:

W ramach projektu przygotowany formularz zgłoszeniowy zawierający możliwość zgłoszenia specjalnych potrzeb uczestników, w celu zapewnienia odpowiednich dostosowań. Wnioskodawca zobowiązuje się do realizacji działań uwzględniających potrzeby wszystkich uczestników, w tym osób z niepełnosprawnościami, oraz zapewnia dostępność zarówno architektoniczną, jak i cyfrową zgodnie z obowiązującymi standardami.

#FunduszeUE  #FunduszeEuropejskie

Skip to content