Pierwszą formą wsparcia dla każdego uczestnika Projektu jest opracowanie Indywidualnego Planu Działania.
Celem Indywidualnego Planu Działania jest wybór najlepszej możliwej dla uczestnika ścieżki dalszej kariery zawodowej. Podczas rozmowy z doradcą zawodowym zostanie on skierowany na szkolenie podnoszące poziom wiedzy i umiejętności, a przede wszystkim zwiększające jego szanse na rynku pracy.
W ramach Indywidualnego Planu Działania (IPD) przewidziane są następujące formy wsparcia, którymi objęci będą wszyscy uczestnicy Projektu niezależnie od dalszej ścieżki udziału w Projekcie:
1. Indywidualne spotkania konsultacyjne z doradcą zawodowym – spotkania, podczas których zostanie przeprowadzony pogłębiony wywiad dotyczący zainteresowań, dotychczasowej ścieżki kariery i predyspozycji osobowościowych do wykonywania określonego zawodu. Efektem spotkań będzie opracowanie Indywidualnego Planu Działania (IPD) dla każdego uczestnika. Spotkania będą również elementem rekrutacji.
2. Poradnictwo aktywizacyjne – spotkania przygotowujące do aktywnego poszukiwania pracy. Pozwolą one uzupełnić wiedzę i nabyć umiejętności potrzebne do aktywnego i skutecznego poszukiwania pracy. Zajęcia obejmować będą 5 spotkań po 4 godziny, w terminie wyznaczonym przez realizatorów Projektu. Tematycznie spotkania dotyczyć będą: metod skutecznego poszukiwania pracy, zasad komunikacji międzyludzkiej i autoprezentacji, zasad prowadzenia rozmowy kwalifikacyjnej, analizy sytuacji na rynku pracy, wymogów pracodawców stawianych przed pracownikami, a także tworzenia dokumentów aplikacyjnych. Zajęcia prowadzone będą przez doradców zawodowych.
3. Zajęcia z wizażu i kreowania własnego wizerunku –zajęcia, które pomogą Uczestnikom przygotować się pod kątem ubioru i wyglądu zewnętrznego do rozmowy kwalifikacyjnej. Uczestnicy dowiedzą się jak odpowiednio dobrać strój i wykonać makijaż, aby wyglądać profesjonalnie i wzbudzać zaufanie przyszłego pracodawcy. Zajęcia prowadzone będą w 7 grupach w wymiarze 4 godzin na uczestnika. Szkolenia odbywać się będą w grupach liczących 10-11 osób.
4. Porady psychologiczne – adresowane będą do uczestników, u których doradca zawodowy, podczas indywidualnych spotkań, zdefiniuje konieczność udzielenia fachowej porady psychologicznej lub do osób, które same zgłoszą taką potrzebę .